Editia VI – 2015

International Conducting Competition Jeunesses Musicales Bucharest

6th edition, 22-26 September 2015

Despre Editia a VI-a  Acest proiect constituie implementarea în România, de către ELITE ART Club UNESCO (in calitate de reprezentant unic în România al Jeunesses Musicales Internaţional http://jmi.net/) a concursului de dirijat iniţiat de către Jeunesses Musicales Internaţional, unul dintre cele mai cunoscute şi apreciate concursuri de muzica clasica pentru tineri din lume, cu o vechime de peste 50 de ani. Scopul Concursului International de Dirijat Jeunesses Musicales Bucureşti este acela de a crea oportunităţi pentru tinerii muzicieni din lume, pentru a spori participarea lor în cadrul industriilor de creaţie din Europa. Astfel, oportunităţile de interpretare oferite în cadrul Concursului International de Dirijat Jeunesses Musicales Bucureşti, vor promova nu doar muzica şi tinerele talente, dar vor conduce în mod firesc şi la o circulaţie semnificativă a operelor şi produselor culturale. Pe langa scopul principal, concursul isi doreste si sa stimuleze interacţiunea reciprocă şi sa duca la crearea unui dialog real între tinerii muzicieni care să le permită să înveţe unii de la alţii, să îşi descopere nu doar propriile aptitudini, ci şi date despre trecutul lor socio-cultural promovand astfel dialogul intercultural. Obiectivul general al Concursului International de Dirijat Jeunesses Musicales Bucureşti este asigurarea colaborarii transfrontaliere între tineri: prin programul concursului şi al tuturor evenimentelor incluse dorim să creăm un spaţiu de întâlnire şi de interpretare cu cât mai mulţi participanţi, din medii cat mai diverse ducand astfel la constientizarea diversitatii culturale si intarirea dialogului intercultural. Obiectivele specifice sunt:
  1. Lansarea pe piaţa muzicala internaţionala şi naţionala a unei generaţii cu competente deosebite în domeniul muzicii clasice – al dirijatului.
  2. Implementarea în România, a concursului de muzica clasica iniţiat de către Jeunesses Musicales Internaţional, realizându-se astfel alinierea la programele internaţionale de concursuri.
  3. Dezvoltarea resurselor umane în domeniul dirijatului
  4. Atragerea interesului public pentru cultura, în special al tinerilor, în particular pentru muzica clasica.
Cu fiecare editie, Concursul a amplificat schimbul de produse culturale pe plan international, încurajând astfel dezvoltarea industriei creative respectand in acelasi timp si conservand valorile nationale. Concursul este creat pentru tinerii dirijori de orchestră, cu vârsta de până la 35 de ani, si este dedicat comunitatii muzicale internationale, urmarind valorificarea resurselor culturale existente in acest moment.

FINAL ROUND - 26th of september 2015

No

Surname/Nume

Name/Prenume

Country/Tara

1

Park

June-Sung

South Koreea

Programme
Ora/Time
P.I. Tchaikovsky: Symphony no. 4, op. 36 – 1st movement S. Rachmaninoff: Piano Concerto No. 2, op.18 – 1st movement
10:00 - 10:45

2

Simakov

Sergey

Russia

Programme
Ora/Time
A. Dvorak: Symphony no. 7, op. 70 – 1st  movement R. Schumann: Piano Concerto, Op. 54 - 1st movement
10:45 - 11:30

 
Break / Pauza

3

Wada

Kazuki

Japan

Programme
Ora/Time
J. Brahms:  Symphony no. 3, op. 90 – 1st  movement F. Chopin:  Piano Concerto No. 2, op. 21 - 1st movement
12:00 - 12:45
All participants must be present at least 30 minutes before the scheduled entrance!

List of participants qualified for the THIRD ROUND of the International Conducting Competition Jeunesses Musicales Bucharest – 6th edition:

Surname

Name

Age

Country

Result

Casleanu Christian

25

Germany

Not accepted

Gooran Arash

26

Iran

Not accepted

Kozakiewicz Krzysztof Jakub

27

Poland

Not accepted

Lavrik Vladislav

34

Russia

Accepted

Liao Yuan-Hung

23

Taiwan

Not accepted

Mann Jonathan William

30

United Kingdom

Accepted

Mildenberger Felix

25

Germany

Accepted

Ota Masane

30

Japan

Not accepted

Park June-Sung

33

South Korea

Accepted

Polz Erich

30

Austria

Accepted

Rakitina Anna

26

Russia

Accepted

Shimizu Yuta

33

Japan

Not accepted

Silkin Vsevolod

30

Russia

Accepted

Simakov Sergey

30

Russia

Accepted

Slusarczyk Joanna Natalia

30

Poland

Not accepted

Starybrat Klemens

25

Poland

Not accepted

Takai Yuki

30

Japan

Not accepted

Vizireanu Vlad

29

Romania

Accepted

Wada Kazuki

34

Japan

Accepted

Xie Jiang

29

China

Accepted

Yang Su-Han

26

Taiwan

Accepted

List of participants qualified for the SECOND ROUND of the International Conducting Competition Jeunesses Musicales Bucharest – 6th edition:

 

Surname

Name

Age

Country

Result

Akimov Sergey

26

Russia

Not accepted

Betyrkhanuly Berik

25

Kazakhstan

Not accepted

Beck Ingmar

28

Germany

Not accepted

Berney Guillaume Pascal

30

Switzerland

Not accepted

Brown Brandon Keith

34

USA

Not accepted

Casleanu Christian

25

Germany

Accepted

Cha Woong

31

South Koreea

Not accepted

Chiang Chen-Hao

25

Taiwan

Not accepted

Gooran Arash

26

Iran

Accepted

Holzinger David

31

Austria

Not accepted

Hong Joshua Ping

25

USA

Not accepted

Huang Szu-Wei

30

Taiwan

Not accepted

Ilie Alexandru – Mihai

27

Romania

Not accepted

Komanek Ales

32

Czech Republic

Not accepted

Korolev Grigory

24

Russia

Not accepted

Kozakiewicz Krzysztof Jakub

27

Poland

Accepted

Lavrik Vladislav

34

Russia

Accepted

Liao Yuan-Hung

23

Taiwan

Accepted

Lin Chih-Chiang

34

Taiwan

Not accepted

Mann Jonathan William

30

United Kingdom

Accepted

Mildenberger Felix

25

Germany

Accepted

Molard David

26

France

Not accepted

Monreal Alonso

29

Spain

Not accepted

Osorio Santiago

24

USA

Not accepted

Ostapovych Ivan

27

Ukraine

Not accepted

Ota Masane

30

Japan

Accepted

Park June-Sung

33

South Korea

Accepted

Peyregne Matthieu

33

France

Not accepted

Polz Erich

30

Austria

Accepted

Rakitina Anna

26

Russia

Accepted

Rompczyk Jakub

24

Poland

Not accepted

Ruffino Daniele

28

Italy

Not accepted

Shimizu Yuta

33

Japan

Accepted

Silkin Vsevolod

30

Russia

Accepted

Simakov Sergey

30

Russia

Accepted

Sit Ngai Cheung

26

Hong Kong

Not accepted

Slusarczyk Joanna Natalia

30

Poland

Accepted

Starybrat Klemens

25

Poland

Accepted

Sumila Ricardas

30

Lithuania

Not accepted

Sushchenko Elizaveta

29

Russia

Not accepted

Suzuki Hitoshi

27

Japan

Not accepted

Takai Yuki

30

Japan

Accepted

Tartanis Ektoras

28

Greece

Not accepted

Vazquez Jorge

26

Mexico

Not accepted

Vizireanu Vlad

29

Romania

Accepted

Wada Kazuki

34

Japan

Accepted

Wroniszewski Marek

33

Poland

Not accepted

Xie Jiang

29

China

Accepted

Yang Su-Han

26

Taiwan

Accepted

Yeh Cheng-Te

28

Taiwan

Not accepted

In order to finalize the admission procedure, the participants accepted in the 1st round of the competition must confirm by email their participation at the competition no later than September 6th, 2015! In case confirmation is not sent, the jury may use their right to select participants from the reserve list of participants, up to the 50 places available for the 1st round of the competition.